Podręczniki online – dla kogo, jak znaleźć i czy są legalne?

ByDaniel

Podręczniki online – dla kogo, jak znaleźć i czy są legalne?

Podręczniki to podstawowe wyposażenie każdego ucznia. W dobie obecnej można znaleźć je w różnych wersjach – powszechnie używane książki, druk dla niewidomych w brajlu czy pozycje do zakupu w PDF. Ale istnieje jeszcze jedna, zupełnie bezpłatna opcja – podręczniki online. Co warto o nich wiedzieć?

Podręczniki online – czy są legalne?

Dla zwolenników tego, co rzeczywiste i namacalne taka sprawa może brzmieć podejrzanie. Nic w tym dziwnego, bo w Internecie nie brakuje ani oszustów, ani nielegalnych transakcji. Tym razem jednak nie mają one z tym nic wspólnego! Podręczniki online można znaleźć na platformach dokształcających Ministerstwa Edukacji i Nauki. Są to sprawdzone strony opatrzone jego godłem. 

Kto może z nich korzystać?

Czy nazwa “podręczniki” wskazuje, że materiały są przeznaczone tylko dla uczniów? Czy aby z nich skorzystać, trzeba mieć specjalny link albo hasło? Nic z tych rzeczy! 

Podręczniki online są przeznaczone dla ogółu. Oczywiście najczęściej z ich pomocy korzystają dzieci i nastolatki w wieku szkolnym, ale jeśli jakiś rodzic chce zobaczyć, czego uczą się jego pociechy, albo po prostu ktoś czuje potrzebę uzupełnienia luk w materiale – śmiało może tam zajrzeć! 

E-podręczniki okazują się przydatne również dla nauczycieli, szczególnie tych, którzy posiadają w swojej sali rzutnik czy komputer.

Jak je znaleźć?

Jak odszukać w głębinach Internetu materiały dydaktyczne? Zwyczajnie wpisując wyszukiwarkę frazę “Podręczniki online dla uczniów“! Po wybraniu odpowiedniej propozycji z tych, które podsunie przeglądarka, można od razu zabrać się za pochłanianie wiedzy, gdyż strony z e-podręcznikami, takie jak Zintegrowana Platforma Edukacyjna, nie wymagają rejestracji.

Jak zbudowana jest ZPE?

Krótko mówiąc: w uporządkowany i logiczny sposób. Strona pozwala wybrać, dokładną grupę odbiorców, dla której mają być przeznaczone materiały. Daje dostęp nie tylko do wiedzy z przedmiotów podstawowych, takich jak język polski czy matematyka, ale oferuje również zagadnienia z języka łacińskiego czy historii sztuki.

Na ZPE istnieje dostęp nie do setek, ale dosłownie tysięcy materiałów naukowych i dydaktycznych.

About the author

Daniel administrator